אודות הקרן

קרן התרבות אמריקה-ישראל נוסדה בשנת 1939 על ידי הפילנתרופ האמריקאי אדוארד נורמן. הכנר המנוח האגדי אייזק שטרן ורעייתו ורה שימשו כיושבי ראשה והיוו את הרוח החיה של מאז הקמתה. במשך למעלה משמונים שנה הקרן ממשיכה לבנות את התשתית התרבותית של ישראל ושמה הפך לשם נרדף לתרבות ישראלית איכותית הודות לתמיכה הראשונית שלה ברובם המכריע של מוסדות האמנות הגדולים בישראל ולטיפוח טובי האמנים.

האמנים המדהימים שנתמכועל ידיה תוכניות של קרן התרבות אמריקה-ישראל מיוצגים ברחבי העולם בתזמורות, סימפוניות, בלט ומחול מודרני, מוזיאונים, גלריות, להקות אופרה, מועדוני ג’אז ואולמות קונצרטים ברחבי העולם.

החזון שלנו

קרן התרבות אמריקה-ישראל היא הקרן המובילה בתמיכה ובקידום חיי האמנות והתרבות של ישראל. בשמונת העשורים האחרונים, קרן התרבות סיפקה תמיכה משנת חיים ללמעלה מ-18,000 אמנים צעירים מבריקים, תוך בניית תנועה של “שגרירים אמנותיים” שחולקים את העושר התרבותי הישראלי בבית, ברשת ומעבר לים.

הקרן העצימה דורות רבים של האמנים המוכשרים והבולטים ביותר בישראל באמצעות מפעל המלגות ע”ש שרת, תכניות העשרה האמנותית, למידה בחו”ל, השאלת כלי נגינה ותמיכה בפריפריה, רשת האמנים הישראלית, תחרויות אביב ותכניות נוספות. מאז 1939 ועד היום, הקרן תרמה יותר מ-160 מיליון דולר לאמנים ומוסדות תרבות ישראלים.

כ-400 אמנים מקבלים תמיכה מדי שנה. מלגאי הקרן מתגאים בעובדה שקיבלו תמיכה מהקרן ומציינים כי זו היוותה גורם משמעותי בהצלחה שלהם

הקרן שואפת לספק תמיכה כלכלית משמעותית לאמנים בתחילת או באמצע דרכם, לצד אמנים בשיא הקריירה שלהם – על מנת לחזק אותם ולתמוך באמנים הטובים ביותר בארץ בתחומי המוסיקה, המחול, התיאטרון, האמנות החזותית והעיצוב. המלגאים של הקרן הציבו רף גבוה למצוינות אמנותית והובילו את המוניטין הגבוה של ישראל על במות ברחבי העולם.

ההשפעה שלנו

קרן התרבות אמריקה ישראל תומכת בדורות רבים של אמנים מצוינים בשלבים שונים של הקריירה המתפתחת שלהם, תוך כדי ייצוב מקומה של ישראל כחממה גלובאלית לאמנות.

מפעל המלגות ע”ש שרת הן חלק משמעותי מפיתוח הקריירות של דורות טובי אמני ישראל. בין התכניות הנוספות של הקרן: מלגות לימודים בחו”ל, תחרויות האביב, קידום הצטיינות בפריפריה, סדנאות העשרה, קרן סיוע לאמנים ישראלים, השאלת כלי נגינה ורשת האמנים הישראלית. המלגאים של הקרן משמשים כמורים, מרצים ומנחים במוסדות האקדמיים היוקרתיים ביותר בעולם, כמו ג’וליארד, האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, בית הספר בוכמן-מהטה למוסיקה, האקדמיה לאמנות ולעיצוב “בצלאצל”, אוניברסיטת בוסטון, בית הספר לעיצוב “פרסונס”, אקדמיית דרזדן למוסיקה צעירה ומרכז באנף.

המלגאים מופיעים בפסטיבלים ובתחרויות מפורסמות ונחשבות, וחברים בתזמורות, בהרכבים ובאנסמבלים המובילים בעולם בתחומי המחול, התיאטרון והאופרה, וכן מציגים בגלריות ובמוזיאונים יוקרתיים ברחבי העולם. הקרן מספקת תמיכה לרבים ממוסדות התרבות החשובים ביותר בישראל, בהם התזמורת הפילהרמונית, מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות ולהקת המחול בת שבע. הקרן מסייעת גם בהזדמנויות להופעות בפסטיבלים, שגרירויות ואירועים פרטיים ולאומיים.

זוכי מלגות ותמיכה ידועים – אמנים ומוסדות

“תמיכתה של אומה באמנויות שלה הינה מקור לגאווה לאומית ולהישרדות תרבותית”
תיאודור ביקל
שחקן אוסטרי-אמריקאי, זמר פולק, מוזיקאי, מלחין, איגוד ופעיל פוליטי. יו”ר מועצת המנהלים של השותפים לישראל פרוגרסיבית
לתרומה